• The Cycling News forum is looking to add some volunteer moderators with Red Rick's recent retirement. If you're interested in helping keep our discussions on track, send a direct message to @SHaines here on the forum, or use the Contact Us form to message the Community Team.

    In the meanwhile, please use the Report option if you see a post that doesn't fit within the forum rules.

    Thanks!

Tour of Burgos August, 4-8

DAOTEC

BANNED
Jun 16, 2009
3,171
0
0
Visit site
5AE24D96-1A64-968D-59BA0BC367CF54EF.JPG

Tour of Burgos, Esp/2.HC (04-08 Aug)

Website: http://www.vueltaburgos.com/2010/index.asp

Stage scedule:

04.08 | 1e etapa | Villasana de Mena - Medina de Pomar, 143 km Profiel
05.08 | 2e etapa | Burgos - Miranda de Ebro, 165 km Profiel
06.08 | 3e etapa | Queso de Sasamón - Melgar de Fernamental (tijdrit), 21,3 km Profiel
07.08 | 4e etapa | Vivar del Cid - Salas de los Infantes, 173 km Profiel
08.08 | 5e etapa | Viviestre del Pinar - Lagunas de Neila (b), 155 km
neila.jpg


Teams (17): Pro-Tour (8):

Caisse d'Epargne (L.L.Sanchez),
Euskaltel-Euskadi (Anton),
Footon-Servetto (Celis),
Katusha (Karpets),
Liquigas (Nibali),
Quick Step (Maes),
Rabobank (Mollema),
Team Sky (Gerrans).

Pro-Continental (7):

Xacobeo-Galicia (Mosquera),
Andalucia-CajaSur (Gomez Marchante),
Acqua & Sapone (Garzelli),
Androni Giocattoli-Diquigiovanni (Scarponi),
Ceramica Flaminia (Noe),
Vacansoleil (Feillu),
Topsport Vlaanderen-Mercator (Vandewalle).

Continental (2):

Burgos 2016 (Brenes),
Orbea (Izagirre).

All contenders: http://www.vueltaburgos.com/2010/equipo.asp?codigo=ORB

Winners:
2009 Alejandro Valverde (Spa)
2008 Xabier Zandio (Spa)
2007 Juan Mauricio Soler (Col)
2006 Iban Mayo (Spa)
2005 Juan Carlos Domínguez (Spa)
2004 Alejandro Valverde (Spa)
2003 Pablo Lastras (Spa)
2002 Francisco Mancebo (Spa)
2001 Juan Miguel Mercado (Spa)
2000 Leonardo Piepoli (Ita)
1999 Abraham Olano (Spa)
1998 Abraham Olano (Spa)
1997 Laurent Jalabert (Fra)
1996 Tony Rominger (Sui)

3805452331_e9b13afd3a.jpg


Top 10 - GC last year 2009:
1. Alejandro Valverde (Esp) Caisse d'Epargne 15:49:33
2. Xavier Tondo (Esp) Andalucia-Cajasur 0:00:10
3. Tom Danielson (Usa) Garmin - Slipstream 0:00:12
4. Ezequiel Mosquera (Esp) Xacobeo Galicia 0:00:30
5. Juan Mauricio Soler (Col) Barloworld 0:01:11
6. Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 0:01:16
7. Beñat Intxausti (Esp) Fuji-Servetto 0:01:39
8. Iñigo Cuesta (Esp) Cervélo TestTeam 0:01:40
9. Manuel Vázquez (Esp) Contentpolis-Ampo 0:02:07
10. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam 0:02:14

Stage winners: Koldo Fernández, Joaquín Rodríguez, Nikolas Maes, Tom Danielson en Ezequiel Mosquera.