South American race thread

Page 51 - Get up to date with the latest news, scores & standings from the Cycling News Community.
Mar 31, 2010
18,137
2
0
will there be some real mountains though? long ones? that is always the weak point of guama, who is an animal in almost everything else. wish he would go to europe. remember how well he rode in burgos years ago with burgos ct team
 
Nov 11, 2010
3,387
0
0
Vuelta Nacional del Futuro Stage 1: Tolu-Sincelejo 82 Kms



Stage Results

1. Jhon Anderson Rodríguez Caldas-Liga Ciclismo 2:01:36
2. Mateo Rivera Antioquía-Ramguiflex
3. Felipe Romero Boyacá-Indeportes
4. Jonathan Narváez Bogotá–Canapro
5. Miguel Flores Boyacá-Indeportes
6. Edwin Alex Rojas Bogotá–Canapro
7. Daniel Páez Boyacá–Alcaldía de Tunja
8. Sebastián Rodríguez Bogotá–Canapro
9. David Posada Valle–Liga de ciclismo
10. Edgar Tique Tolima–Alc. Ibagué–Inst. Formar

GC After Stage 1

1. Jhon Anderson Rodríguez Caldas-Liga Ciclismo 2:01:36
2. Mateo Rivera Antioquía-Ramguiflex :04
3. Felipe Romero Boyacá-Indeportes :06
4. Nicolás Torres Bogotá–Formesan–IDRD :08
5. Daniel Martínez Cundinamarca-Soacha :09
6. Jonathan Narváez Bogotá–Canapro :10
7. Miguel Flores Boyacá-Indeportes
8. Edwin Alex Rojas Bogotá–Canapro
9. Daniel Páez Boyacá–Alcaldía de Tunja
10. Sebastián Rodríguez Bogotá–Canapro


 
Sep 8, 2010
1,441
0
0


Etapa N°7 // Ambato - Riobamba, 101 km

1 Jorge Montenegro (ECU) 2:41:49 (37,45 km/h)
2 Byron Guama (ECU)
3 Luis Martinez (COL) 0:31
4 Cleber Cuasquer (ECU) 1:48
5 Segundo Navarrete (ECU)
6 Ramiro Calpa (ECU)
7 Jose Ruiz (ECU)
8 Alex Atapuma (COL)
9 Luis Ibarra (ECU)
10 Marceloa Paspuezan (ECU) 2:25

Next rider lost almost 9 minutes.
 
Nov 11, 2010
3,387
0
0
Vuelta Nacional del Futuro Stage 2: Sampues-Sincelejo 15 Kms (ITT)



Stage Results

1. Jhon Anderson Rodríguez Caldas-Liga Ciclismo 20:46
2. Daniel Martínez Cundinamarca-Soacha :11
3. Jonathan Narváez Bogotá–Canapro :40
4. Jaime Restrepo Antioquia-Indeportes :54
5. Daniel Muñoz Antioquía-Ramguiflex 1:00
6. Yeison Flórez Bogotá–Canapro 1:01
7. Miguel Flórez Boyacá-Indeportes 1:16
8. Edgar Tique Tolima-Alc. Ibagué-Inst. Formar 1:17
9. Diego Huertas Boyacá–Alcaldía de Tunja 1:18
10. David Posada Valle–Liga de ciclismo 1:20

GC After Stage 2

1. Jhon Anderson Rodríguez Caldas-Liga Ciclismo 2:22:12
2. Daniel Martínez Cundinamarca-Soacha :20
3. Jonathan Narváez Bogotá–Canapro :50
4. Daniel Muñoz Antioquía-Ramguiflex 1:10
5. Yeison Flórez Bogotá–Canapro 1:11
6. Miguel Flórez Boyacá-Indeportes 1:26
7. Edgar Tique Tolima-Alc. Ibagué-Inst. Formar 1:27
8. Diego Huertas Boyacá–Alcaldía de Tunja 1:28
9. David Posada Valle–Liga De Ciclismo 1:30
10. Wilmar Paredes Antioquia–Univ.CES-Merkepaisa 1:30

 
Mar 31, 2010
18,137
2
0
Lupetto said:


Etapa N°7 // Ambato - Riobamba, 101 km

1 Jorge Montenegro (ECU) 2:41:49 (37,45 km/h)
2 Byron Guama (ECU)
3 Luis Martinez (COL) 0:31
4 Cleber Cuasquer (ECU) 1:48
5 Segundo Navarrete (ECU)
6 Ramiro Calpa (ECU)
7 Jose Ruiz (ECU)
8 Alex Atapuma (COL)
9 Luis Ibarra (ECU)
10 Marceloa Paspuezan (ECU) 2:25

Next rider lost almost 9 minutes.
they finished on 4800 metres :eek::eek:

also I love how those ecuadorian riders all look like sprinters, but can also climb like mad on extreme altitudes
 
Nov 11, 2010
3,387
0
0
Ryo Hazuki said:
they finished on 4800 metres :eek::eek:

also I love how those ecuadorian riders all look like sprinters, but can also climb like mad on extreme altitudes
Are there any big races in Peru? Isn't Peru at pretty high altitude as well?
 
Nov 11, 2010
3,387
0
0
Vuelta Nacional del Futuro Stage 3: Sincelejo-Carmen de Bolivar 67 Kms



Stage Results

1. John Carlos Erazo Nariño-Gobernación 1:34:59
2. Daniel Suárez Valle–Liga De Ciclismo
3. Jhon Anderson Rodríguez Caldas-Liga Ciclismo
4. Juan Lopera Antioquía–Autolarte Candilejas
5. Cristian Ruiz Antioquia–CICO Rionegro
6. Jaime Restrepo Antioquia-Indeportes
7. Neider Pimentel Caqueta–Mixto 1
8. Miguel Flórez Boyacá-Indeportes
9. Michael Veloza Meta–Liga Ciclismo
10. Edgar Tique Tolima-Alc. Ibagué-Inst. Formar


GC After Stage 3

1. Jhon Anderson Rodríguez Caldas-Liga Ciclismo 3:57:07
2. Daniel Martínez Cundinamarca-Soacha :24
3. Jonathan Narváez Bogotá–Canapro :51
4. Daniel Muñoz Antioquía-Ramguiflex 1:14
5. Yeison Flórez Bogotá–Canapro 1:15
6. Miguel Flórez Boyacá-Indeportes 1:30
7. Edgar Tique Tolima-Alc. Ibagué-Inst. Formar 1:31
8. Diego Huertas Boyacá–Alcaldía de Tunja 1:32
9. David Posada Valle–Liga De Ciclismo 1:34
10. Wilmar Paredes Antioquia–Univ.CES-Merkepaisa1:34

 
CLÁSICO RUTA A LA VICTORIA (07.-09.12.)
stage 1:




1*HONORIO MACHADO GobCarabobo
2*RONALD GONZALEZ @lotdelTachira
3*ARTUR GARCIA
4. Roniel Campos (F. José G. Hernández) MT
5. Andris Hernández (Café Flor de Patria) MT

stage 2:



1*JOSE CONTRERAS @LotDelTachira
2*RODOLFO CAMACHO @LotDelTachira
3*DANIEL MEDINA AlcValera
 
CLÁSICO RUTA A LA VICTORIA (07.-09.12.)
stage 3:


1*HONORIO MACHADO GobCarabobo
2*JOSE CONTRERAS @LotDelTachira
3*GUSNIVER GIL AlcValera

Final GC:



1*JOSE CONTRERAS @LotDelTachira
2*RONIEL CAMPOS F.JGHernandez 25"
3*JOSE ALARCON @Movistar_Team2 26" #RV12
 
Some nice racing from Chile:

Vuelta Ciclista Maule Centro
07.-09.12.




stage 1:

1. Gonzalo Miranda

stage 2 (ITT):

1. Antonio Cabrera 20:04
2. Jonathan Guzmán (ChileMat)
3. Gerardo Fernández (USM Skechers Bianchi)
4. Vincente Muga (ChileMat)
5. Pablo Reyes (UC Curicó)

stage 3:



1. Joaquín Coñuen (Skippy Sport)
2. Gonzalo Miranda
3. Luis Rivera
4. Agustín Freise (Sierra Alta de Copiapó)
5. Alan Quezada (Melipulli de Puerto Montt)

stage 4:



1. José Luis Rivera (Clos de Pirque Trek)
2. Gerardo Fernández (USM-Skechers Bianchi)
3. Manuel Mandel (Unión de Ciclistas de Curicó)


Final GC:



1° Gonzalo Miranda (Head Focus) 7h33m
2° Vicente Muga (Chile Mat- R2) 7h33m19seg
3° Patricio Almonacid 7h33m25seg
4° Christopher Mansilla (USM) 7h33m31seg
5° Jonathan Guzmán 7h33m37seg
 
Mar 31, 2010
18,137
2
0
great lineup for vuelta costa rica, starting today

Los datos principales:

12 Etapas
26 Metas Volantes
10 Premios de Montaña
76 corredores
11 Equipos
5 países representados (Costa Rica, Colombia, Chile, Guatemala y Cuba)
y 1.431,2 km.

Dorsales oficiales:

Coopenae-Economy-Gallos Bikes
1 DURAN Marconi ELITE
2 BRENES Gregory ELITE
3 BONILLA Jose A. ELITE
4 ARTAVIA Enrique ELITE
5 PEREZ Eddie ELITE
6 RAMIREZ Eddie ELITE
7 VILLALOBOS V. Carlos SUB_23

GW-Shimano
11 SANCHEZ Oscar ELITE
12 PEREZ Marlon ELITE
13 MILLAN Jonathan ELITE
14 PARRA Edwin ELITE
15 ANGARITA Marvin ELITE
16 RENDON Eddie ELITE
17 CHACON Jeobany ELITE

JPS-Giant
21 Juan Carlos Rojas ELITE
22 Roman Villalobos Sub_23
23 Jose Vega ELITE
24 Elias Vega Sub_23
25 Rodolfo Villalobos Sub_23
26 Marco Salas ELITE
27 Joseph Chavarria Sub_23

CLOS de Pirque-Trek
31 SEPULVEDA Luis ELITE
32 GARRIDO Gonzalo ELITE
33 CABRERA Antonio ELITE
34 RIVERA Luis ELITE
35 MUGA vicente ELITE

BCR-PIZZA HUT
41 MUDARRA Pablo SUB_23
42 QUIROS Fabricio SUB_23
43 MORALES Allan SUB_23
44 VARGAS Pablo Elite
45 MORALES Romel SUB_23
46 SOTO Erick SUB_23
47 BRENES Carlos A SUB_23

Boyacá Pro Cycling Fruterías Patty
51 SARMIENTO Ismael ELITE
52 COLORADO Francisco ELITE
53 Efrén Ortega ELITE PUR
54 MARTINEZ Manuel ELITE
55 VALERO Aldo ELITE
56 SAIZ Raul ELITE
57 PATARROLLO Hector ELITE

Coronado
61 ALVARES Luis Elite
62 ARAYA Pablo Elite
63 CARRASCO Nieves Elite
64 VILLALOBOS Steven Elite
65 SALAS Marcos Elite
66 SANCHEZ Manuel SUB_23
67 AKKERSON Rom Elite

Selección Guatemala
71 TORRES Alder ELITE
72 RODAS Manuel Oseas ELITE
73 PADILLA Julio ELITE
74 MONTERROSO Dorian ELITE
75 SOLOMAN Marvin ELITE
76 GONZALEZ Francisco ELITE
77 DE LEON PAZ Jhonnathan ELITE

Frijoles Tierniticos
81 IRIAS Jose F. SUB_23
82 ROJAS Cesar ELITE
83 MATA Juan ELITE
84 FALLAS Juan SUB_23
85 ROJAS Minor SUB_23
86 ARAYA Felix ELITE

Selección de Cuba
91 ALCOLEA Arnold ELITE
92 LOPEZ Yennier ELITE
93 MARTINEZ Yasmani ELITE
94 ARIAS Yans Carlos ELITE
95 GONZALEZ Alain ELITE
96 SIBILA Pedro ELITE
97 MOJICA José ELITE

Las etapas:

Etapa 1 lunes, dic 17 ICE La Sabana – Limón 155.8 kms
Etapa 2 martes, dic 18 Limón – Pococí de Guápiles 178.6 kms
Etapa 3 miércoles, dic 19 Ticaban- Pococí de Guápiles 28.8 kms
Etapa 4 jueves, dic 20 Pococí – Paraíso de Cartago 138.8 kms
Etapa 5 viernes, dic 21 San José – Cañas 138.8 kms
Etapa 6 sábado, dic 22 Cañas – Grecia 140.1 kms
Etapa 7 domingo, dic 23 Crono escalada Volcán Poás 18 kms
lunes, dic 24 Día de descanso
Etapa 8 martes, dic 25 Circuito Presidente en Belén 118.4 kms
Etapa 9 miércoles, dic 26 Jacó - Pérez Zeledón 143 kms
Etapa 10 jueves, dic 27 Circuito Osa Sur en Ciudad Cortés 121.4 kms
Etapa 11 viernes, dic 28 San Ramón Sur Pérez Zeledón – Pejibaye 90.2 kms
Etapa 12 sábado, dic 29 San Isidro del General - Centro de San José 134.8 kms
 
Vuelta a Costa Rica
stage 1:




1 72 GARRIDO,Gonzalo ELITE CLOS DE PIRQUE 03:13:48 -14
2 45 QUIROS,Fabricio SUB23 BCR - PIZZA HUT- POWERADE mt. -06
3 23 VEGA,Jose ELITE JPS - GIANT mt. -08
4 33 MILLAN,Jonathan ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI mt.
5 52 LOPEZ,Yennier ELITE SELECCION DE CUBA mt.
6 36 RENDON,Eddie ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI 11-01
7 41 MUDARRA,Pablo SUB23 BCR - PIZZA HUT- POWERADE 47
8 74 RIVERA,Jose ELITE CLOS DE PIRQUE 47
9 31 SANCHEZ,Oscar ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI 47-04
10 34 PARRA,Edwin ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI 47-02
 
44th Doble San Francisco - Miramar (15.-16.12.)
stage 1:




1 TORRES, Matias TRES DE FEBRERO B ELITE 03:02:49
2 DIAZ, Daniel SAN LUIS SOMOS TODOS A ELITE 03:02:53
3 LANGONI, Diego TRES DE FEBRERO A ELITE 03:03:11
4 ALMADA, Maximiliano MUNC DE DEVOTO SUB23 03:03:18
5 CANCIO, Sebastian BRAGADO CICLE CLUB ELITE 03:03:18
6 CHAMORRO, Francisco TRES DE FEBRERO A ELITE 03:03:44
7 GUEVARA, Emanuel SAN LUIS SOMOS TODOS B ELITE 03:03:44
8 DE LA BARRERA, Pablo Martin ESCO AGROPLAN ELITE 03:03:44
9 BACCILOTTE, Diego ESCO AGROPLAN ELITE 03:03:44
10 GERLOF, Lorenzo MUNC DE DEVOTO SUB23 03:03:44

stage 2:



1° Jorge Giacinti (San Luis Somos Todos)
2° Matías Torres (3 de Febrero)
3° Daniel Díaz (San Luis Somos Todos)
4° Fernando Antogna (3 de Febrero)

stage 3:



1° Francisco Chamorro
2° Andrey Sartasov
3° Raúl Turano

Final GC:



1° Matías Torres (3 de Febrero) 7h18m28
2° Daniel Díaz (San Luis Somos Todos) 7h18m34
3° Jorge Giacinti (San Luis Somos Todos) 7h19m21
4° Fernando Antogna (3 de Febrero) 7h19m27
5° Sebastián Cancio (Bragado Cicles Club) 7h23m18
6° Andrey Sartasoy (San Luis Somos Todos) 7h23m23
7° Gabriel juarez (San Luis Somos Todos) 7h23m36
8° Raúl Turano (Munic San Francisco) 7h23m39
9° Diego Langoni (3 de Febrero) 7h23m43
10° Maximiliano Almada (Municipalidad Devoto) 7h23m50
 
Mar 31, 2010
18,137
2
0
when racing especially in state of san juan. it becomes so crazy. people and motorbikes everywhere. reminds me or uruguay as well
 
Nov 11, 2010
3,387
0
0
Bye Bye Bicycle said:
Vuelta a Costa Rica
stage 1:




1 72 GARRIDO,Gonzalo ELITE CLOS DE PIRQUE 03:13:48 -14
2 45 QUIROS,Fabricio SUB23 BCR - PIZZA HUT- POWERADE mt. -06
3 23 VEGA,Jose ELITE JPS - GIANT mt. -08
4 33 MILLAN,Jonathan ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI mt.
5 52 LOPEZ,Yennier ELITE SELECCION DE CUBA mt.
6 36 RENDON,Eddie ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI 11-01
7 41 MUDARRA,Pablo SUB23 BCR - PIZZA HUT- POWERADE 47
8 74 RIVERA,Jose ELITE CLOS DE PIRQUE 47
9 31 SANCHEZ,Oscar ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI 47-04
10 34 PARRA,Edwin ELITE SELECCION COLOMBIA GW SHI 47-02
Nice new kits.
 

ASK THE COMMUNITY